Jak vybrat vchodovou stříšku?

Vchodové stříšky jsou jednoznačně velmi dobrým funkčním prvkem vašeho domu. Ale nejen to: jako první přitahují pozornost ke vstupu do domu a tím pádem by měly kromě své ochranné funkce plnit i tu estetickou.
Jak ale vybrat tu správnou stříšku právě pro váš vstup do domu? V tomto článku se Vám s tím pokusíme poradit. 

ZÁKLADNÍ TVARY VCHODOVÝCH STŘÍŠEK

Stříšky nad vchod jsou více než jen praktickými prvky architektury; jsou prvním dojmem, který návštěvníci získají z vašeho domova, firmy nebo obchodu. Jaký tvar a design vchodové stříšky si zvolíte, může mít významný vliv na celkový vzhled a charakter vaší budovy. 
Proto se rovnou zaměříme na rozmanitost tvarů vchodových stříšek, abychom vám pomohli vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a osobnímu vkusu.

ATYPICKÉ vchodové stříšky

Někdy i široká nabídka nemůže uspokojit poptávku a je nutné poohlédnout se po nestandardním řešení. V dnešní době existuje nemálo firem, které nabízí výrobu vchodových stříšek na míru dle přání zákazníka. Jejich nevýhodou je však vysoká cena. 

Na co se zaměřit při výběru vchodové stříšky?

Při výběru vchodové stříšky je kromě ceny potřeba zvážit několik faktorů, jako je velikost a tvar vstupu, materiál a styl stříšky.

Velikost, tvar a nosnost

Vchodová stříška by měla být dostatečně velká, aby pokryla celý vstup. Pokud je vstup velký, zaměřte se na výběr širších stříšek. V naší nabídce je to mimo jiné stříška Aquila nebo C-215. K dostání jsou také vchodovky, které lze libovolně rozšiřovat. 
Specifikace různých tvarů vchodových stříšek jsou popsány výše.
Nosnost vchodových stříšek je nesmírně důležitá, jistě totiž není žádoucí, aby se při první sněhové nadílce stříška její tíhou prohnula nebo rovnou praskla. Proto se při výběru stříšky nad vchod zaměřte i na tento údaj. Každý správný prodejce stříšek by ji měl uvádět v základních parametrech.

Materiál

Vchodové stříšky jsou vyrobeny z různých materiálů, jako je kov, plast nebo sklo. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Vždy vybírejte stříšku, která je vyrobena z odolných materiálů - konstrukce by měla být korozivzdorná a pokud možno bezúdržbová, ať už se jedná o nerezovou ocel nebo hliník.
Na samotné zastřešení konstrukce se velmi často používá polykarbonát, akrylátové sklo nebo u luxusnějších modelů i bezpečnostní VSG sklo.

POLYKARBONÁT

 - je pevný, lehký, nárazuvzdorný prosvětlovací materiál, který odolává UV záření, proto je vhodný pro venkovní i vnitřní použití. Umožňuje mnoho rozmanitých aplikací, od zastřešení pergol a různých zahradních přístřešků, přes opláštění skleníkových a pařníkových konstrukcí, po dělící přepážky a poličky až po různé interiérové aplikace. Vzhledem k tomu, že se polykarbonát netříští, je funkční a praktickou alternativou skla. K zastřešení vchodových stříšek a jejich bočních stěn se nejčastěji používá plný nebo komůrkový (dutinkový) polykarbonát.

 

AKRYLÁTOVÉ SKLO

 - jinak zvané polymethylmetakrylát (PMMA) je svými vlastnostmi podobné klasickému sklu, jen je odolnější a lehčí, zároveň je však tvrdé a pevné. Velmi dobře odolává vysokým teplotám, velkou předností je vysoká propustnost světla. Nepoškodí jej slabé kyseliny a zásady, tuky ani roztoky solí. Jako materiál krytí konstrukce vchodových stříšek je téměř ideální, protože dobře odolává větru a dešti.

 

VSG SKLO

-  je vyrobeno spojením dvou nebo více tabulí skla pomocí několika vrstev bezpečnostní PVB fólie. Ta se vyznačuje vysokou pevností, přilnavostí a elasticitou. V případě rozbití skla přilnou střepy k fólii, nevypadnou ven a nedojde k ohrožení zdraví. Fólie také zabraňuje vniknutí předmětů či osob přes rozbité sklo. Proto se VSG skla používají pro zajištění vyšší bezpečnosti proti vloupání a také při stropním zasklení.

Doplňky a příslušenství

Nejčastěji to mohou být boční stěny, které chrání vchod před větrem, deštěm i sněhem, jenž občas "zákeřně útočí" i z jiných směrů než jen shora. Taktéž je dobré myslet i na upevňovací prvky do stěny domu či fasády. 
Určitě přijde vhod i to, zda je ve stříšce zabudováno také světlo, abyste po tmě nemuseli hledat klíče. Podobným praktickým prvkem, který může být rozhodující při výběru vchodové stříšky, jsou okapy. Ideálně by měly být integrovány v konstrukci, aby nenarušovaly celkový estetický dojem.
Dále to jsou prvky, které umožňují spojení dvou a více stříšek dohromady, čímž je prodlouží na potřebnou velikost. Jen je potřeba dávat pozor při výběru stříšky, ne všechny modely jsou totiž k prodloužení uzpůsobeny. A v neposlední řadě jsou to také chemické kotvy, které pomohou fixovat stříšky ve zdi či fasádě.

Výběr správné stříšky nad vchod sice není žádná raketová věda, ale je mnoho věcí, nad kterými je potřeba se zamyslet, aby splňovala všechny požadavky a plnila svou funkci. Snad vám náš článek pomohl zorientovat se a výběr vchodové stříšky pro vás bude jednodušší.