Kalendář prací ve skleníku

Pěstební plán a rozvrh prací si před sezonou připravuje téměř každý majitel skleníku. Přinášíme pár obecných základních rad, které mohou toto plánování usnadnit. Nutno dodat, že každý zahrádkář se drží svých osvědčených zkušeností. Termíny výsevu a výsadby se také lehce liší v závislosti na nadmořské výšce, ve které je skleník umístěn, na aktuálních podmínkách počasí a také na typu skleníku a síle jeho prosklení. Tento článek je tedy spíše souhrn doporučení.

Leden

V případě, že je mírná zima a počasí to dovolí, opravíme, zatěsníme a vyčistíme skleník. Zeminu v něm promulčujeme. Také zkontrolujeme případný výskyt škůdců.
Pokud máme vytápěný skleník, můžeme vysázet rychlé odrůdy ředkviček.

Únor

Připravíme půdu ve skleníku, navezeme hnůj (nebo kompost) a obděláváme. Doma začínáme s předpěstováním paprik, květáku a melounů. Vysévat přímo do skleníku lze například ředkvičky, špenát, cibuli, pórek, celer a salát. Při výsevu zeleniny postupujeme podle pokynů na obalu, ve kterém jsme semena zakoupili.
U truhlíkových rostlin, které přezimují ve skleníku, kontrolujeme výskyt mšic.

Červen

Rajčata, okurky a další pěstované rostliny hnojíme tekutým hnojivem, vyvažujeme papriky. V tomto období větráme i v noci.

Červenec

Zastřiháváme výhonky rajčat a okurek. Mulčujeme a také již sklízíme zralé plody. Stíníme, je-li potřeba. Postřikem preventivně ošetříme rajčata a okurky proti plísním a sviluškám.

Srpen

Větráme ve dne, i v noci. Chráníme rostliny proti popálení sluncem, využít k tomu můžeme stínící tkaniny. Rajčata a spol. navazujeme a zbavujeme nežádoucích výhonků. Přihnojujeme tekutým hnojivem. Kontrolujeme pěstované rostliny před napadením škůdci a plísněmi. Vyséváme čínské zelí, řezaný listový salát, čekanku a fenykl. 

Září

Většinu rostlin již máme sklizenou, a tak je možné odstranit stínění a vyčistit skleník. Vysévají se opět ředkvičky, špenát a jarní cibulky.

Říjen

Větráme skleník jen přes den. Rostliny v něm zaléváme jen ráno a chráníme je před nočními mrazíky netkanou textilií. V tomto období je možné ještě vysévat řezaný listový salát, polníček, špenát, mrkev a ředkvičky. Truhlíkové rostliny zaneseme zpět do skleníku. Kontrolujeme výskyt možných škůdců a v tomto období je také možné vyměnit půdu ve skleníku. 

Prosinec

V nepoužívaném skleníku obděláme půdu, případně ji vylepšíme kompostem. V prosinci nebo v lednu je vhodné půdu ve skleníku vydesinfikovat a zároveň prohnojit dusíkatým vápnem.
Truhlíkové rostliny zaléváme jen zřídka.
Ze střechy skleníků odstraňujeme případnou sněhovou pokrývku.