Zastřešení terasy oblíbeným polykarbonátem

U každého domu se nachází plocha, kde se dá relaxovat, setkávat se s přáteli, hostit návštěvu, hrát si nebo i pracovat. A když je takový prostor zastřešený, výrazně to rozšíří možnosti jeho užívání. Při pobytu venku budete chráněni před přímým slunečním zářením i případným deštěm.

Proč zastřešit pergolu právě polykarbonátem?

Pokud se také chystáte vytvořit si kryté zahradní posezení, zvolte zastřešení, které bude dlouhodobě funkční a poskytne vám komfortní venkovní útočiště. Jednou z vyhovujících možností jsou desky z polykarbonátu. A to z několika důvodů.

 1. Díky své nízké hmotnosti umožňují relativně rychlou a snadnou pokládku svépomocí. Rychlost montáže však není jediným důvodem, proč se stal polykarbonát nejoblíbenější krytinou na pergoly, verandy i jiné zahradní přístřešky.
 2. Oblibu si získal i proto, že se jedná o cenově dostupný, trvanlivý materiál s vysokou odolností proti nárazu i nepříznivým povětrnostním podmínkám.
 3. UV ochrana pak zabraňuje fyzickému a estetickému znehodnocení střechy.
 4. Na rozdíl od jiných krytin, například asfaltových šindelů nebo plechových desek, není pro instalaci polykarbonátu nutné plné podbití ani pojistná hydroizolace, což usnadňuje i urychluje práci.
 5. Jednotlivé desky se pomocí vrutů kotví na latě (krokve) dřevěné, ocelové nebo hliníkové konstrukce.
 6. Polykarbonát se netříští na střepy a je odolnější než sklo, proto je možné ho používat jako alternativu skla
 7. Další výhodou oproti zmíněným krytinám má polykarbonát v tom, že je průsvitný, a tím pádem nezastiňuje místnost pod pergolou, čehož se majitelé domů často obávají v souvislosti s výběrem zastřešení terasy. Tento fakt je jednou z klíčových pohnutek, proč polykarbonát v tomto výběru vyhrává.

Jaké jsou druhy polykarbonátu a kde všude má uplatnění?

Z výše zmíněného popisu vlastností a výhod polykarbonátu je zřejmé, že se jedná o univerzální průsvitný materiál pro nenáročné, ale i luxusní zastřešení téměř čehokoliv. 

Dle preferencí a konkrétního zamýšleného použití si můžete vybrat mezi komůrkovým (dutinkovým) polykarbonátem, nebo profilovanými deskami – konkrétně do tvaru trapéz nebo vlna, přičemž tyto dvě varianty jsou navíc nabízeny i se strukturou pro rozptyl světla. Komůrkové desky o síle 6 a více mm mají dobré termoizolační vlastnosti, proto jsou Ideálním řešením pro zateplené prosklení střech a stěn. Všechny uvedené typy jsou dostupné v různých rozměrech i barevných variantách. 

Kde všude se dá polykarbonát použít?

 1. základní (basic) modely lze využít pro zakrytí dřevníků, kůlen nebo hospodářských staveb
 2. silnější varianty komůrkových desek dobře poslouží k zastřešení vchodu do domu, skleníkových nebo pařníkových konstrukcí, bazénů
 3. k zastřešení přístřešku na auto nebo již zmíněných pergol, kde parádu a funkčnost zajistí tvarované desky Palram trapéz nebo vlnité desky Palram WBH 
 4. stěnové aplikace, zasklení oken či balkónů, dělící příčky, poličky

Formátování polykarbonátových desek

V domácích podmínkách je možné polykarbonátové krytiny upravovat (řezat) například kotoučovou pilou. Dutinkové polykarbonátové desky zakoupené naše e-shopu vám zdarma upravíme do požadovaného rozměru. Ten je nutné uvést do poznámky při objednávání krytiny. 

Doporučení: pro zajištění dlouhodobé funkčnosti a odolnosti střechy postupujte při instalaci desek dle konkrétního montážního návodu.

Potřebujete poradit s výběrem nebo výpočtem potřebného množství polykarbonátu pro váš projekt? Kontaktujte nás.