Jak vybrat zahradní skleník

Vybrat správný zahradní skleník, to je téma téměř na celý román. V následujících řádcích vám přinášíme alespoň pár základních kritérií, kterým byste měli před výběrem zahradního skleníku věnovat pozornost. Pokud byste potřebovali s nákupem skleníku ještě blíže poradit, neváhejte nás kontaktovat.

Na začátku je dobré si odpovědět na dvě základní otázky:

  • v jaké oblasti bude skleník užíván 
  • co/kdy chcete ve skleníku pěstovat

Oba zmíněné údaje jsou důležité zejména v souvislosti s výběrem materiálu zasklení skleníku. Skleník totiž v dnešní době neznamená pouze výplň ze skla, ale čím dál oblíbenější jsou polykarbonátové skleníky. Výběr materiálu zasklení je proto téměř zásadní otázkou každého budoucího majitele skleníku. 

Jak vybrat zahradní skleník?

Polykarbonátové skleníky

Polykarbonátové skleníky jsou čím dál oblíbenější volbou mezi pěstiteli. Hlavním důvodem je jejich snadnější montáž bez nutnosti kotvení do betonových základů. Nakupujte skleníky od prověřených značek za výhodné ceny. V naší nabídce najdete skleníky Covernit, Palram, Volya a Gutta.
Jak vybrat zahradní skleník?

Skleněné skleníky

Klasické zahradní skleníky s výplní ze skleněných tabulí. Z důvodů vyšší hmotnosti a požadavku na celkovou tuhost konstrukce, je nutné skleněné skleníky kotvit na betonové základy.  Výplň je tvořena speciálním zahrádkářským sklem "Helios", které zaručuje optimální rozptyl slunečních paprsků. Skleníky Limes jsou vyráběny v České Republice.

Chcete pěstovat od časného jara až do pozdního podzimu?

Skleněný skleník bez vytápění k tomu pravděpodobně stačit nebude. Skleník z polykarbonátu má lepší tepelně-izolační vlastnosti, které umožní pěstovat zeleninu o pár týdnů dříve i déle než ve skleníku ze skla. Pokud chcete skleník využít opravdu na maximum a při pěstování v zimních měsících používat topení, pak vězte, že polykarbonátové skleníky déle a lépe udržují teplotu, proto i vytápění vyjde levněji než ve skleněném skleníku. Více informací ke skleněným skleníkům si můžete přečíst v našem článku Zahradní skleníky Limes.

Sklo je věčné, nutno ovšem dodat, že pokud se vám rozbije skleněná plocha, tak střepy budete na zahradě pravděpodobně nacházet taktéž věky. Z dřívějších dob má většina lidí skleněný skleník spojený s natíráním a stíněním, které v parném létě zabrání přehřátí a spálení rostlin uvnitř skleníku. Kvalitní prodejci v dnešní době již prodávají skleníky se speciálním sklem, které má efekt rozptylu slunečních paprsků a uvedené nepříjemnosti tedy nehrozí. Ani skleníky Limes, které nabízíme, není potřeba stínit. V případě potřeby stínění polykarbonátového skleníku je možné na použít stínící sítě.

Co se týče mechanické odolnosti zahradního skleníku je polykarbonát oproti sklu prakticky nerozbitný. Pokud přeci jen k poškození dojde, neroztříští se na střepy. Drobné poškození/díra se dá zalepit, případně lze odmontovat vadný díl a vyměnit ho za nový.

Záruka

Není polykarbonát jako polykarbonát. Ten kvalitní by měl mít UV ochranu, zdravotní nezávadnost a záruku na krupobití alespoň 10 let. A přesně takový dodáváme s našimi skleníky. Na konstrukci je poskytována záruka dle typu skleníku 2 - 3 roky. 

Na konstrukci skleněných skleníků Limes poskytujeme záruku 10 let, na skleněnou výplň 2 roky. 

Jakou sílu zasklení zvolit?

Do oblastí s vyšší nadmořskou výškou a oblastí s větrným a nevyzpytatelným počasím doporučujeme (alespoň) 6mm polykarbonát, který splňuje větší požadavky na tepelněizolační vlastnosti a zároveň zpevní konstrukci. Skleník v tomto případě vybírejte i podle dovoleného zatížení. 

Do nížinných oblastí s klidným podnebím postačí 4mm polykarbonát.

U skla je vyhovující síla 4 mm bez ohledu na oblast umístění skleníku.  

Konstrukce zahradního skleníku

Konstrukce, která musí unést tíhu skla, je oproti té, kterou disponuje polykarbonátový skleník, výrazně pevnější a odolnější. Konstrukci skleněného skleníku je však nutné usadit do betonového základu. V případě polykarbonátového skleníku stačí vytvořit po obvodu skleníku výkop hluboký cca 30 cm na šířku lopaty. PC skleníky mají kotvicí profily ve tvaru „T“, které se do vytvořeného rigolu usadí, poté zahrnou zeminou a pečlivě udusají. Vybrané polykarbonátové skleníky mají základový bezúdržbový profil, který zajišťuje potřebnou stabilitu konstrukce. Polykarbonát je pružný materiál, který umožňuje vytvořit obloukový tvar skleníku, který odolává lépe sněhu a hlavně větru. Polykarbonátové desky jsou v celku, obepnou celou konstrukci a šroubují se k ní. 

Skleníkové konstrukce se vyrábějí z hliníku nebo pozinkované oceli. Oba použité materiály mají také svá pro a proti. Hliník je odolnější rzi, ocel lépe odolává mechanickému poškození – zejména silnému větru.

Kam umístit zahradní skleník?

Zahradní skleníky doporučujeme umístit na rovném a slunném místě a pokud je to možné, tak na závětrné straně. Nestavte zahradní skleníky na volně otevřených prostranstvích, na místech vystavených vysokému (nárazovému) větru a na písčitých půdách. Pro zajištění efektivního přísunu slunečního záření, resp. tepla a světla, by měla nejdelší strana skleníku směřovat na jih.

Na závěr si dovolíme poznamenat, že ať už si vyberete jakýkoliv skleník, investice se vám bohatě vrátí. Od brzkého jara do pozdního podzimu můžete pěstovat a konzumovat vlastní zeleninu bez chemie a výrazně ušetřit na nákupech v obchodech. Navíc počasí je mnohdy nevyzpytatelné a jedna letní bouře vám může během pár minut zničit veškerou úrodu na nechráněné zahradě. Ve skleníku bude chráněna jak před nepříznivým počasím, tak před nevítanou lesní i domácí zvěří.

Přejeme Vám správný výběr,  spokojené užívání a bohatou úrodu