Papírový model hradu Valečov

Kód: HZART008
508 Kč –17 % 420 Kč / ks 347 Kč bez DPH
Skladem (2 ks)

Papírový model hradu Valečov v měřítku 1:300.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Papírový model od předního českého vydavatele Z-Art. Model je zpracován v měřítku 1:400. Obtížnost modelu je na úrovni 5 / 5. Papírový model hradu Valečov lze postavit v historické rekonstrukci i v současné podobě - obě verze jsou zcela kompletní.

Papírový model hradu Valečov
apírový model hradu Valečov  
Měřítko 1:300
Obtížnost 5 / 5
Autor Dalibor Damek
Vydavatel Z-Art
Způsob tisku Ofsetový tisk
Formát stránek A4

Tab.: Papírový model hradu Valečov

Historie hradu Valečov

#ShowMore#

Valečov je zřícenina hradu, která se nachází na pískovcových skalách u vsi Boseň v okrese Mladá Boleslav.
 
Hrad byl založen v první polovině 14. století (první zmínka je z toku 1324) rodem pánů z Valečova. Prvními pány na hradě byli Bartoš zvaný starší a jeho syn Bartoš mladší. Rod Valečů byl velmi rozsáhlý a hrad byl obýván jeho mnohými příslušníky. Za husitských válek patřil hrad husitským hejtmanům Bernartovi a Bartošovi z Valečova, kteří se postavili na stranu Jana Žižky nejen svým postojem, ale i vojensky a před Valečovem zřídili plošinu pro zřízení zimoviště orebitského vojska. Roku 1439 byl hrad dobyt a vypálen Jindřichem z Vartenberka, který násilím odvezl vdovu Machnu a sirotky Vaňka a Břeňka do Děčína a donutil je vzdát se Valečova v jeho prospěch. Roku 1443 se ovšem hrad dostal zpět do rukou rodu z Valečova a byl v krátké době obnoven.
 
Od vymření pánů z Valečova hrad střídal majitele. Pravděpodobně posledními stálými obyvateli byli Kapouni ze Svojkova, poté již hrad nebyl obydlen a chátral. Některé jeho prostory však sloužily jako obydlí chudých obyvatel až do 20. století. V roce 1903 byl založen Klub českých turistů, který získal zříceninu hradu do své péče a postupně jej zajistil tak, aby lidé nemohli rozebírat zdivo pro svou potřebu a aby padající kamení nikoho neohrožovalo, později zřídil i betonový můstek a schodiště, zakonzervoval budovu paláce a vystavěl dřevěnou boudu pro průvodce. Po 2. světové válce zřícenina přechází do rukou Valečov TJ Spartak v Mnichově Hradišti, který se o něj ovšem nestaral. V roce 1994 zříceninu odkoupila obec Boseň, která zabezpečila průchody, schodiště a celkově jej zpřístupnila turistům.
 
Dispozice hradu využívá skalních útvarů a je velice členitá. Největší zajímavostí hradu jsou místnosti vysekané v pískovcových skalách – celkem jich je 57, z nichž nejméně 26 bylo obyvatelných. Jádro hradu tvořily tři řady skalních bloků – největší význam měla prostřední řada nesoucí palác – nejdůležitější obytnou i obrannou část hradu. V blocích je vytesáno množství světniček a prochází jimi přístup na horní plochu, typický pro skalní hrady. Starý palác byl před požárem zřejmě z větší části dřevěný. Tzv. Nový palác byl zděnou stavbou již před požárem roku 1439. Po požáru byl vystavěn jako stavba ledvinovitého půdorysu. První patro bylo vybaveno krbem a nejméně jedním prevétem. Celkem měl palác pět podlaží včetně podzemních místností. Předpokládá se, že v té době přibylo k hradu dolní (větší) mohutné opevněné podhradí, lemované kamennou hradbou s hospodářskými budovami. O stavbě budované pod stálým, nepřátelským tlakem, svědčí nejdříve vystavěná obvodová hradba paláců a do ní pak umístěné dělící příčky. Zdivo je provedeno jako lité maltové, to znamená, že líce zdí jsou zděny z lomového kamene a prostor mezi je vyplněn kamenem drobnějším, zalévaným maltou (v té době běžná technika).
 
Mezi bloky na severní straně nalézáme i skalní věž s několika světničkami. Obvod hradu na jižní straně vymezuje skalní žebro, v němž bylo opět vytesáno několik světniček. Zde bylo zřejmě přistavěno i několik hospodářských budov. Na východní straně byl do skály vysekaný příkop – tudy se zřejmě vycházelo do navazujícího rozsáhlého areálu, kde se nacházely provozní i obytné světničky a patrně i povrchové objekty. Toto místo mohlo poskytnout útočiště většímu množství lidí i v nepříznivých klimatických podmínkách a s největší pravděpodobností se jednalo o zimoviště husitských vojsk.
Valečov je jedním z českých nejkomplikovanějších a nejrozsáhlejších skalních hradů, jehož podoba byla ovlivněna umístěním na skalách. Jde o nejlépe dochovanou stavbu tohoto typu u nás.
 
Obr.: Letecký snímek hradu Valečov

Doplňkové parametry

Kategorie: Papírové modely
Záruka: 24 měsíců
Autor: Dalibor Damek
? Měřítko modelu: 1:300
Obtížnost: 5 / 5

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení