Papírový model hradu Strečno

Kód: HZART006
327 Kč –17 %
Papírový model hradu Strečno
327 Kč –17 % 270 Kč / ks 223 Kč bez DPH
Skladem (2 ks)

Papírový model hradu Strečno v měřítku 1:300.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Papírový model od předního českého vydavatele Z-Art. Model je zpracován v měřítku 1:300. Obtížnost modelu je na úrovni 4 / 5. Model představuje přibližnou dobovou rekonstrukci hradu v době před jeho zničením v 17. století.

Papírový model hradu Strečno  
Měřítko 1:300
Obtížnost 4 / 5
Autor Dalibor Damek, Zdeněk Čechal
Vydavatel Z-Art
Způsob tisku Ofsetový tisk
Formát stránek A4

Tab.: Papírový model hradu Strečno

Historie hradu

#ShowMore#

Hrad Strečno je umístěn na skalnatém ostrohu u řeky Váh, nachází se 7 km od Žiliny. Dnes je zříceninou, ale během historických období byl majestátným hradem, vybudovaným v gotickém stylu s později přistavěnými budovami v období renesance. První písemné dokumenty pocházejí ze 14. století, ale jak dokazují archeologické nálezy, toto místo bylo osídleno a opevněno už v době železné. Samotný hrad byl pravděpodobně založen v roce 1321 králem Karlem Robertem, byl tedy královským hradem. Během 14. a 15. století často střídal majitele.
 
Na začátku 16. století probíhalo mnoho stavebních úprav, k hradu bylo přistavěno renesanční předhradí včetně několika budov a nového opevnění. Později docházelo k četným válkám a bojům, které ale díky důkladnému opevnění způsobily pouze menší škody.
 
V té době už opevnění dosahovalo rozměrů 165x61 metrů a stalo se nejlépe opevněným hradem v Pováží. Stále docházelo k mnoha stavebním úpravám, například na severní části byla zhotovena nádrž na dešťovou vodu a na západní straně byla vyhloubena studna až do hloubky 88 metrů.
 
Na konci 17. století však došlo k mnoha dramatickým událostem. V letech1678 a 1686 byl hrad napaden Tokolyho vojsky, které jej značně poničily a z tohoto důvodu nařídil císař Leopold I zničení hradu. Opevnění a stropy byly zdemolovány, studna a nádrž na vodu byly zasypány a z hradu se stala neobyvatelná zřícenina.
 
V současné době však opět probíhá rekonstrukce hradu, byla provedena renovace hlavní věže, jižní část hradu byla zastřešena, místnosti byly vybaveny novými expozicemi. V současné době můžete navštívit prohlídkový okruh hradu. V roce 1996 zde byl natáčen americký fantasy film Dračí srdce.
 
Obr.: Hrad Strečno

Doplňkové parametry

Kategorie: Papírové modely
Záruka: 24 měsíců
Autor: Zdeněk Čechal, Dalibor Damek
? Měřítko modelu: 1:300
Obtížnost: 4 / 5

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení