Papírový model hradu Frýdštejn

Kód: HZART019
290 Kč –17 %
Papírový model hradu Frýdštejn
290 Kč –17 % 240 Kč / ks 198 Kč bez DPH
Skladem (1 ks)

Papírový model hradu Frýdštejn v měřítku 1:300.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Papírový model od předního českého vydavatele Z-Art. Model je zpracován v měřítku 1:300. Obtížnost je uváděna jako 4 / 5. Model zobrazuje jednu z možných podob hradu Frýdštejn před zničením. Při stavbě lze zvolit mezi hnědými či červenými střechami

Papírový model hradu Frýdštejn  
Měřítko 1:300
Obtížnost 4 / 5
Autor Zdeněk Čechal, Dalibor Damek
Vydavatel Z-Art
Způsob tisku Ofsetový tisk
Formát stránek A4

Tab.: Papírový model hradu Frýdštejn

Historie hradu

#ShowMore#

Frýdštejn se nachází v Libereckém kraji v překrásné přírodě a některé literární zdroje jej nazývají nejromantičtějším českým hradem. Byl částečně vysekán do skal, což je jedna z věcí, díky kterým je Frýdštejn unikátní. V dnešní době je to zřícenina, jejíž nejvýznačnější částí je válcová věž, která je 15 metrů vysoká a má 9 metrů v průměru, s dvoumetrovou tloušťkou zdiva. Vchod do věže byl 6-7 metrů vysoko, na úrovni prvního patra. Není přesně známo, kudy se do hradu chodilo, vchod byl pravděpodobně vpravo od věže v přízemí paláce. V nevelkém areálu celého hradu bylo mnoho světniček, vysekaných do skal. V jedné z nich byl nalezen oltář, svědčící o tom, že šlo zřejmě o kapli.
 
Nevíme, kdy přesně byl hrad založen, první písemná zmínka o něm pochází z r. 1385. Jeho název připomíná prvotní strážní funkci hradu (z německého slova „Fried“ – mír, svoboda, místo zaručující úkryt“, a „Stein“ – kámen). Na přelomu 14. a 15. století byl hrad v držení rodu Kamenců ze Střížovic a Čakovic. V r. 1409 byl majitelem frýdštejnského panství Bohuš z Kováně. Byl katolíkem, a proto v srpnu 1432 obléhali hrad husité pod vedením Oty z Lozy a Jana Tapka ze Sán. Bohuš z Kováně však učinil s husity dohodu, že proti husitům nebude podnikat žádné nepřátelské akce, a později dokonce přestoupil ke kališníkům. V roce 1448 pomáhal Jiřímu z Poděbrad při dobývání Prahy. Po jeho smrti v r. 1460 se stal správcem panství Jan Zajíc z Háznburka. Poté se zde vystřídalo několik majitelů, v 16. století pak hrad ztratil svůj význam a postupně chátral. Na konci 19. století byl hrad zpřístupněn, v dnešní době je vlastnictvím obce Frýdštejn. Natáčela se zde pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
 
Obr.: Letecký pohled na hrad Frýdštejn
 
 

Doplňkové parametry

Kategorie: Architektura
Záruka: 24 měsíců
Autor: Zdeněk Čechal, Dalibor Damek
? Měřítko modelu: 1:300
Obtížnost: 4 / 5

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení