Papírový model zámku Raduň

Kód: HZART004
Výprodej
Značka: Z-Art
411 Kč –17 % 340 Kč / ks 281 Kč bez DPH
Skladem (3 ks)

Papírový model zámku Raduň v měřítku 1:150.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Papírový model od předního českého vydavatele Z-Art. Model je zpracován v měřítku 1:150. Obtížnost modelu je na úrovni 4 / 5. Model představuje současnou podobu zámku, který byl až do 16.století tvrzí.

Papírový model zámku Raduň  
Měřítko 1:150
Obtížnost 4 / 5
Autor Zdeněk Čechal
Vydavatel Z-Art
Způsob tisku Ofsetový tisk
Formát stránek A4

Tab.: Papírový model zámku Raduň

Historie zámku

#ShowMore#

 
Zámek Raduň se nachází na severovýchodě České republiky v okrese Opava. První písemný doklad pochází z roku 1413, má se však za to, že na tomto místě stála tvrz už mnohem dříve – nejdříve dřevěná či polozděná, později už kamenná. Prvním doloženým pánem zde byl Buzek z Raduně v roce 1413, od roku 1424 potom bratři Ota, Mikuláš, Milot a Jan z Raduně. Z těchto bratrů je nejvíce znám Jan, který se ovšem dle písemných dokumentů znesvářil s opavskými knížaty a ti mu poté tvrz zabavili. Někdy před rokem 1475 se Raduň dostala do rukou Václava z Tvorkova a po majetkových nejasnostech byla roku 1505 nakonec definitivně svěřena do rukou pánů z Tvorkova. Z nich byl nejvýraznější Pertold z Tvorkova, který ovšem proslul neblaze jako zhýralý a krutý pán, který své poddané mučil a který svým špatným hospodářstvím majetek velmi zadlužil.
 
V roce 1621 během protihabsburského povstání byl hrad přepaden císařskými vojáky z Nového Jičína, kteří Pertolda zajali a hrad vyplenili, ukradli veškerý majetek a zničili tak, že zbyly jen holé zdi. Po čtyřech letech Raduň ještě přepadli i Dánové, vedni Mannsfeldem, žádné cennosti zde však již nenašli a ve vzteku zapálili budovy a vydrancovali selské usedlosti v okolí, přičemž znásilnili místní ženy a dívky
.
Roku 1652 přešlo panství do rukou Albrechta hraběte z Vrbna a Bruntálu. První podrobnější popis zámku pochází až z roku 1760. Byl trojkřídlý s nevelkým dvorem uprostřed, jednopatrový, se střechami krytými šindelem a dvěma branami. Kolem obíhala hradba, zámek měl velkou věž s hodinami, klenuté přízemí se sklepy a obytné patro. Dále je zmiňován statek, chlévy a pivovar. V rozích nádvoří stály dvě menší věže válcového tvaru zakončené kuželovými střechami. Ve sklepích se skladovaly potraviny, v přízemí žilo služebnictvo a čeleď a poschodí obývalo panstvo. Celý zámek byl však zchátralý, průčelní věž téměř zřícená, interiéry zpustlé, vrchnost zde téměř nepobývala a služebnictvo čítalo jen několik lidí. V roce 1780 koupili Raduň Moenichové, ani ti však příliš nedbali na jeho opravy.
 
Lepší časy přišly až spojením rodů Laryšů a Moenichů, kdy Jan Laryš-Moenich potřeboval pohodlné a reprezentativní sídlo v okolí Opavy. Stavební úpravy započaly v roce 1816, architektem byl Karel J. Engliš a staviteli byli Antonín Onderka a později Leopold Herman z Bravantic. Práce trvaly sedm let, nejdříve byly odstraněny staré hospodářské budovy, příkopy, hradby a věže. Zámecká budova byla ponechána, ale zbavena všech omítek. Postupně zde byl vybudován reprezentativní zámek se zahradou a anglickým parkem. Nakonec byly opraveny i interiéry zámku. V 19. století zde byl vybudován i ovčín a v roce 1830 i zimní zahrada a dále úřednický dům, konírny, kravín, sklepy na mléko a úřednické budovy, pivovar byl zbořen. V roce 1884 byl zámek rozšířen do výšky, do hlavích budov byly zabudovány vikýře, byl vystavěn strmý štít se dvěma velkými okny vyzdobený tvarovanými cihlami, byly přestavěny i věže na nádvoří. V oranžerii se pěstovaly i exotické rostliny, například fíky a ananasy. V roce 1903 bylo nainstalováno vnitřní zařízení, nová knihovna, do které vedlo nové dřevěné schodiště. Byl zde dokonce zaveden i telefon a o šest let později i vodovod, ústřední topení s rozvodem teplé vody a koupelna v patře. V roce 1926 byl zámek elektrifikován. Mezitím se několikrát změnili majitelé, kdy byl sňatkem spojen rodu Laryšů s rodem Blücherů – tomuto rodu patřil zámek až do znárodnění v roce 1949. To znamenalo pro zámek téměř katastrofu, mobiliář byl rozkraden, okna a dveře rozbity, vše bylo poškozeno vandaly a zůstaly prakticky jen holé zdi. Později v 50-60. letech zde bylo odborné učiliště a škola, později i školka, zdravotní středisko a kinosál. Až v 80. letech se zámek začal opět opravovat, bylo zde převezeno vybavení z blízkého zámku v Hradci nad Moravicí, včetně krbů, oken, dveří i podlah. Generální oprava přišla v roce 1981 nejdříve rekonstrukcí samotného zámku a poté i jeho okolí. V roce 1984 byl zámek zpřístupněn veřejnosti a dnes je z něj velmi krásný objekt, ve kterém můžete navštívit nejen samotný zámek, ale i oranžerii, rekonstruovanou sýpku a celé krásné okolí zámku, v současné době spravovaného Národním památkovým ústavem.
 
Obr.: Pohled na zámek Raduň

Doplňkové parametry

Kategorie: Papírové modely a Monti systém
Záruka: 24 měsíců
Autor: Zdeněk Čechal
? Měřítko modelu: 1:150
Obtížnost: 4 / 5

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: