Jak na PŮDNÍ SCHODY

Půdní schody jsou moderním a designově čistým prvkem interiéru. V posledních letech se půdní schody staly běžnou součástí patrových i přízemních novostaveb. Instalují se pro snadný vstup na půdu či jako revizní přístup do podkroví. Často vidíme jejich zakomponování do interiéru i v případě rekonstrukcí starších domů.

Základní dělení půdních schodů

Půdní schody se primárně rozlišují na „obyčejné“ a „protipožární“. Pojmem „protipožární“ ovšem nikdy nemyslíme 100% odolnost vůči ohni. Tento pojem uvádí požární odolnost - tzn. jak dlouho materiály, použité na výrobu půdních schodů, odolají žáru určité teploty. Touto problematikou se podrobně zabývá evropská norma EN 13501-2.

Další dělení půdních schodů

Půdní schody se dále dělí podle několika aspektů. Zde již záleží na preferencích a finančních možnostech zákazníka.

Nejlevnější varianty půdních schodů jsou zatepleny pouze základními tepelně izolačními materiály – nejprodávanějšími druhy v těchto kategoriích jsou např. schody FAKRO LWS Smart či Gutta Scala SMART. Výhodou těchto schodů je velice příznivá cena při zachování základních kvalit a funkcionalit.

Náročnější zákazník jistě využije půdní schody s vysokým tepelným odporem pro použití například v pasivních domech – to jsou půdní schody FAKRO LTK Energy nebo Gutta Scala POLAR.

Dražší půdní schody jsou také vybaveny příjemnými doplňky – např. gumovými patkami, montážními úhelníky či madlem pro bezpečný a pohodlný výstup i sestup.

Posledním kritériem pro rozdělení půdních schodů je materiál samotného žebříku. Zde lze volit mezi žebříkem dřevěným či železným. Rozdíly jsou zejména v únosnosti. Kovové půdní schody FAKRO LST jsou navíc vyrobeny jako „nůžkové“, díky čemuž se rapidně snížil požadavek na rozměry poklopu, jelikož složený žebřík zabere minimální prostor.

Uvedené půdní schody lze samozřejmě zakoupit i v protipožární úpravě jako Fakro LWF 45, LMF 45 a LSF.

 

Bohaté příslušenství

Půdní schody Fakro jsou také známé tím, že k nim lze dokoupit bohaté příslušenství. Nejčastějším individuálně zakoupeným doplňkem jsou např. gumové patky LXS, které nenajdete u nejlevnějších verzí půdních schodů. Často zakoupeným doplňkem je také bezpečnostní madlo LXH.
Z dalších „vychytávek“ lze jmenovat montážní úhelníky LXT, které výrazně usnadní instalaci a následnou montáž půdních schodů. Třešničkou na celém doplňkovém dortu je například přídavný stupeň LXT, který použijete v případě masivního stropu či zábradlí, instalované jako bezpečnostní prvek na půdu.

Půdní schody - montážní úhelníky

Které půdní schody vybrat?

V případě, že budou půdní schody sloužit jako vstup či revizní otvor do nevytápěného prostoru, doporučujeme volit schody s vyšším tepelným odporem – například půdní schody LTK Energy nebo Gutta Scala Polar.
Pro vytápěné prostory lze zvolit schody levnější – LWS Smart / Komfort či Gutta Scala Smart.

Půdní schody

Půdní schody

© 2021 Martin Beck, www.hyperhobby.cz. Jekékoli šíření, kopírování nebo citace tohoto článku nebo jeho částí je bez povolení autora zakázáno.